GTranslate

English Portuguese Spanish

ЄБРР: Україна серед країн, які найбільше постраждали від нових мит США

27 Febrero 2026
ЄБРР: Україна серед країн, які найбільше постраждали від нових мит США

Українські товари у Штатах будуть обкладатися вищим митом після того, як Трамп встановив єдину плоску ставку 15%

З 24 лютого у США набули чинності нові імпортні мита, і Україна опинилася серед країн, які зазнають найбільших втрат від нього, йдеться у звіті Європейського банку реконструкції та розвитку.

Після того як Верховний суд США 20 лютого скасував попередні тарифи за законом IEEPA, адміністрація Білого дому вже через кілька годин ввела нові мита у розмірі 10%, а 22 лютого оголосила про їх підвищення до 15% – на підставі Розділу 122 Закону про торгівлю 1974 року.

"Хоча загальна зміна тарифів була відносно незначною, новий режим визначив явних переможців і тих, хто програв", – йдеться у звіті ЄБРР.

Україна потрапила до другої категорії: вона входить до п'ятірки держав регіону ЄБРР з найбільшим зростанням митного навантаження. Поруч з Україною в цьому переліку опинилися Вірменія, Єгипет, Кенія та Косово.

До рішення суду середній тариф для України становив 16,6%, після запровадження нових мит – 20,3%.

Експорт України до США у 2024 році становив $874 млн, з яких найбільша частка припала на чавун ($363 млн) і труби ($112 млн). Водночас імпорт зі США до України становить $3,4 млрд, що значно більше за експорт.

Україна експортує до США понад 600 категорій товарів, з яких 65 видів продукції експортуються на суму понад $1 млн.

Водночас деякі країни регіону суттєво виграли від нового режиму. Митне навантаження для Боснії й Герцеговини та Сербії скоротилося одразу на 12 відсоткових пунктів, для Молдови – на 9 в.п., для Тунісу – на 8 в.п. Це пов'язано з тим, що раніше ці країни мали значно вищі індивідуальні тарифи за IEEPA, які тепер замінені єдиною плоскою ставкою.

Країна До рішення Верховного суду IEEPA з урахуванням винятків Після скасування IEEPA З тарифом 10% З тарифом 15%

Загалом у регіоні ЄБРР середній імпортний тариф США збільшився з 14,6% до 15%, а 29 з країн регіону тепер мають вищі ставки.

  • Новий митний режим у США запровадили після того, як 20 лютого 2026 року Верховний суд скасував тарифи, введені на підставі Закону про надзвичайні міжнародні економічні повноваження (IEEPA). У відповідь Трамп оголосив про заміну скасованих мит єдиним додатковим митним збором на підставі Розділу 122 Закону про торгівлю 1974 року. Спочатку він встановив збір на рівні 10%, однак наступного дня підвищив його до 15%.
  • Режим набрав чинності з 24 лютого 2026 року і діятиме 150 днів – до 24 липня 2026 року, якщо Конгрес не продовжить його дію.
  • За ставки 15% середньозважене мито в США становитиме 13,2%. Для порівняння: до рішення суду воно було 15,3%, а після скасування IEEPA-тарифів впало до 8,3%.
Джерело LIGA.net