Експорт російської пшениці падає через слабший попит з боку імпортерів і посилення конкуренції
Про це повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.
Зазначається, що "експорт російської пшениці у липні–вересні 2025 року знизився на 29% у річному вимірі – до 10,9 млн тонн. На цьому тлі прогноз постачань пшениці на зовнішні ринки у 2025 році зменшено до 43,4 млн тонн. У попередньому маркетинговому році (2024–2025) Росія експортувала 53 млн тонн зерна, зокрема 44 млн тонн пшениці".
Як пояснили у СЗРУ, серед ключових чинників падіння слабший попит з боку основних імпортерів, передусім Єгипту. Покупці відкладають нові контракти, очікуючи зниження цін з 226 доларів до 220 дол. за тонну.
Також причиною падіння є посилення конкуренції.
"У 2025 році Аргентина може збільшити експорт пшениці до 13 млн тонн (10,4 млн тонн роком раніше), Австралія – до 25,5 млн тонн (проти 21,3 млн), тоді як ЄС здатен наростити обсяги до 32,4 млн тонн (28 млн у 2024 році). На ринках Північної Африки та Близького Сходу зростає присутність французьких постачальників", - зазначили у розвідці.
Крім того, серед чинників погіршення рентабельності російського експорту через зміцнення рубля і зростання внутрішніх цін.
За даними розвідки, "у вересні пшениця третього класу в РФ коштувала 14,5 тис. руб. за тонну, що на 4% вище, ніж торік. Додатковим чинником стало підвищення мита на експорт пшениці на 30% – з 495,9 руб. до 655,6 руб. за тонну з 24 по 30 вересня".
У СЗРУ наголосили, що збереження негативної динаміки експорту зернових послабить позиції Росії на світовому ринку, зменшить валютні надходження та посилить тиск на економіку, яка вже перебуває під санкціями.
Нафтогазова галузь Росії, у разі продовження міжнародних санкцій, приречена на згортання виробництв і зменшення прибутковості.